Jakie czujki ruchu wybrać do domu?

Zastanawiasz się nad instalacją czujników ruchu w swoim domu, ale zastanawiasz się które wybrać? W tym artykule przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad dotyczących doboru odpowiednich urządzeń do twojego domu.

Czujki ruchu – na co zwrócić uwagę?

W tej chwili największą popularnością wśród czujników ruchu cieszą się detektory PIR i czujki dualne, dostępne są również urządzenia bezprzewodowe.

W przypadku czujek ruchu powinniśmy określić wielkość pomieszczenia, które zostanie objęte ochroną. Jest to ważne ponieważ urządzenia posiadają zmienny zasięg detekcji, który w zależności od modelu może objąć strefę 80 do 120 m2. Należy również uwzględnić występowanie zwierząt domowych (koty, psy), aby ograniczyć występowanie fałszywych alarmów. W tej chwili możemy spotkać czujki z funkcją PET, które ignorują występowanie zwierząt domowych o wadze 10-45 kg. Często występującymi problemami wśród czujek PIR jest ich tzw. ślepnięcie. W obszarach mocno nasłonecznionych lub w porze letniej kiedy temperatury sięgają 35ºC, intruz może zostać niewykryty ponieważ jego temperatura ciała zleje się z temperaturą otoczenia. W takich sytuacjach można zastosować bardziej zaawansowane czujki z funkcją kompensacji temperatury, która dostosowuje czułość do rzeczywistych warunków pracy zapamiętując parametry zmian środowiskowych.

Warto, aby nasza czujka posiadała również zabezpieczenie przeciw sabotażowe na wypadek próby oderwania jej od ściany. Istnieją również urządzenia z funkcją antymasking oraz kontrolą strefy podejścia. Pozwoli to ochronić nasz sprzęt przed próba zamaskowania lub zamalowania przez intruza.

Jeżeli w domu posiadają państwo ograniczone możliwości położenia okablowania, zawsze istnieje opcja instalacji bezprzewodowych czujek ruchu. Parametry tych urządzeń sprawiają, że nie różnią się one zbyt dużo od swoich przewodowych odpowiedników. Warto jednak zwrócić uwagę na baterię takich urządzeń, albo funkcję kontroli stanu baterii, aby zmaksymalizować efektywność ich pracy.

Źródło: nvr.pl